Berezka - szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne w Berezce

1. Ścieżka spacerowa „Wiśnia" - znaki niebieskie, trasa wokół Berezki wiodąca na szczyt Wiśnia.

2. Ścieżka spacerowa „Kiczera" - znaki zielone, trasa wokół Berezki, wiodąca na szczyt Kiczera

3. Ścieżka spacerowa „Pasieki" - znaki żółte - stanowi łącznik do ścieżki "Kamieniec",

4. Ścieżka spacerowa „Kamieniec" - znaki czerwone, wiodąca na szczyt Kamieniec.

 

Szlak rowerowy w Berezce

1. Przez wieś przebiega zielony szlak rowerowy, oraz odcinek łącznikowy, wchodzący w skład sieci szlaków „Zielony Rower".

Zapora w Solinie

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW. W wodach zbiornika występuje obecnie duża rozmaitość gatunków ryb. Głównie spotykane są sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci, szczupaków, sumów, karpi i kleni. Liczne okazy dorodnych karpiowatych można obserwować w wodach jeziora z korony zapory: korzystają one tu z obfitego dokarmiania przez zwiedzających zaporę turystów. Z ciekawostek: obliczono, że na skutek częstych zmian wysokości lustra wody oraz niszczącej działalności fal do zbiornika dostaje się ok. 200 tys. m³ materiału skalnego rocznie, powodując przyspieszone zasypywanie jeziora.

Połoniny

W Bieszczadach rozróżniamy kilka pasm, wśród których znajduje się także pasmo połonin, skupiające w sobie Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m), sąsiadującą z nią Połoninę Caryńską (1297m n.p.m), a także najwyższy szczyt polskich Bieszczadów - Tarnicę, wznoszącą się na wysokość 1346m n.p.m.

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią oraz zimą kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji temperatury, która zwiększa widzialność do 150-200km, powodując, iż z Wetlińkiej widoczne są min. Tatry.

W okresie letnim, Połonina Wetlińska przeżywa prawdziwe oblężenie. Największy ruch panuje na szlaku żółtym Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska. Jest to zrozumiałe, ponieważ po pierwsze jest to najkrótsza droga na jej wierzchołek, po drugie jest to trasa łatwa i w końcu po trzecie: na Przełęczy znajduje się parking oraz przystanek PKS. Parking jest płatny (3zł/h samochody osobowe, 5zł/bus-van). Od sezonu 2012 można tam również co nieco zjeść. Szlak ten ze względu na to, że angażuje mało czasu jest niemal obowiązkowym programem wszelkich wycieczek, stąd w sezonie dużo tu tzw. autokarówek.

Połonina Caryńska

Obok Połoniny Wetlińskiej z pewnością zasługującą na uwagę jest znajdująca się w jej bezpośrednim sąsiedztwie, nieco wyższa Połonina Caryńska, której grzbiet rozciąga się na długości przeszło czterech kilometrów i składa z czterech wierzchołków, z których trzy znajdują się na trasie szlaków turystycznych. Najbardziej wysunięty w kierunku Berehów Górnych wierzchołek liczący 1245m n.p.m znajduje się poza szlakiem, co oznacza, iż ze względu na fakt, że jest to obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest on dla turysty niedostępny.

Połonina Caryńska wzięła swą nazwę najprawdopodobniej od słowa "tara", co oznacza z rumuńskiego pole, ziemię - bądź z rumuńskiego "car", co można tłumaczyć jako miejsce leżące powyżej uprawianej ziemi (roli).

Mała pętla Bieszczadzka

Atrakcje na trasie Małej Pętli Bieszczadzkiej (długosć ok. 99 km):

- Polańczyk - taras widokowy.

- Solina (poza trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej) - Zapora i Jezioro Solińskie - Bieszczadzkie morze, największe polskie sztuczne jezioro.

- Myczkowce -  Zapora wodna w Myczkowcach.

- Glinne - Kamień Leski.

- Uherce Mineralne - drezyny rowerowe.

- Ustrzyki Dolne - Wyciągi narciarskie na Gromadzyniu, Laworcie i Mały Król.

- Ustrzyki Dolne - Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

- Ustrzyki Dolne - Muzeum Młynarstwa.

- Rabe - Drewniany kościół, d. cerkiew greckokatolicka (1858).

- Rabe - Stadnina Koni Huculskich - nauka jazdy konnej.

- Rabe - Ścieżka historyczno - przyrodnicza „RABE”.

- Żłobek - Drewniany kościół, d. cerkiew greckokatolicka (1830).

- Czarna Górna - Tablica upamiętniająca budowy "bieszczadzkich obwodnic".

- Polana - Cerkiew św. Mikołaja - zabytek Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Duża Pętla Bieszczadzka

Atrakcje na trasie Dużej Pętli Bieszczadzkiej (długosć ok. 144 km):

- Glinne - Kamień Leski.

- Uherce Mineralne - drezyny rowerowe.

- Ustrzyki Dolne - Wyciągi narciarskie na Gromadzyniu, Laworcie i Mały Król.

- Ustrzyki Dolne - Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 - Ustrzyki Dolne - Muzeum Młynarstwa.

- Rabe - Drewniany kościół, d. cerkiew greckokatolicka (1858).

- Rabe - Stadnina Koni Huculskich - nauka jazdy konnej.

- Rabe - Ścieżka historyczno - przyrodnicza „RABE”.

- Żłobek - Drewniany kościół, d. cerkiew greckokatolicka (1830).

- Czarna Górna - Tablica upamiętniająca budowy "bieszczadzkich obwodnic".

- Smolnik - Cerkiew św. Michała Archanioła - drewniana, pierwotnie cerkiew grekokatolicka, należy do najstarszych i najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej w Bieszczadach. Od 2013 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Muczne - Zagroda Żubra ((poza trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej)- pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany - Tarnawa Niżna, podziwiać tu można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji.

- Ustrzyki Górne - Połoniny i najpiękniejsze widoki w Bieszczadach, Chatka Puchatka - najwyżej położone całoroczne schronisko w Bieszczadach.

- Polanki (poza trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej) - Rezerwat "Sine Wiry".

- Majdan (poza trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej) - Bieszczadzka Kolejka Leśna.